Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
WTOREK 31 marca 2015
Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii
Pokaz prac Maxa Webera w Białymstoku
2009-09-04   10:36:34
Kultura
wielkość czcionki: A A A

Prace Maxa Webera - jednego z najważniejszych współczesnych artystów amerykańskich - można będzie dziś (4 września) obejrzeć w Centrum Esperanto w Białymstoku. Multimedialny pokaz obrazów przygotowany został w ramach festiwalu Inny Wymiar. Początek o godz. 17.00.

To pierwsza próba przypomnienia jednego z najważniejszych współczesnych artystów amerykańskich? - powiedziała Joanna Tomalska, autorka prezentacji. Mimo usilnych starań, nie udało się ściągnąć do Białegostoku reprodukcji obrazów Maxa Webera. Dlatego dzisiejsza prezentacja jego dorobku w Centrum Esperanto będzie - z konieczności - pokazem multimedialnym z wykorzystaniem Internetu.

Max Weber urodził się w Białymstoku w 1881 roku. W wieku 10 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych; tam pobierał pierwsze lekcje rysunku. Malarstwa uczył się w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się m. in. ze znanym malarzem Henri Rousseau zwanym "Celnikiem". Swoje pierwsze obrazy Max Weber pokazał w 1910 roku w słynnej galerii Alfreda Stieglieza. Dzisiaj jego płótna są przechowywane w najważniejszych muzeach amerykańskich: Baltimore, Detroit i Waszyngtonie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę http://www.museumoffamilyhistory.com - znaleźć tam można nie tylko reprodukcje obrazów artysty, ale też wiele informacji i fotografii z dziejów przedwojennego Białegostoku i jego żydowskich mieszkańców. (ida)

Radio Białystok

autor: Radio Białystok

ShareFotoreportaże
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
 • Piknik Europejski - Koncert Juli
  Piknik Europejski - Koncert Juli
   Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego
  Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego
   Pronovias Fashion Show
  Pronovias Fashion Show
 • Koncert w Famie - Cochise
  Koncert w Famie - Cochise
   Jesień z Blusem - Cynamonowa Paczka
  Jesień z Blusem - Cynamonowa Paczka
   Koncert Dawida Podsiadło
  Koncert Dawida Podsiadło
Przegląd wiadomości