Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
WTOREK 24 kwietnia 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Turcja Licyjska i jej atrakcje
2013-02-26   13:41:06
Rozrywka
wielkość czcionki: A A A

  Coraz chętniej odwiedzana przez turystów z całego świata Turcja Licyjska zachwyca licznymi atrakcjami. Na jej obszarze nie brak miejsc wyjątkowych, zaś beztroski wypoczynek można tu połączyć ze zwiedzaniem wyjątkowych miast. Wizyta w tej części Turcji może z pewnością spełnić oczekiwania miłośników starożytności, zaś o najdawniejszej historii przypomina tu szereg niezwykłych zabytków. Które z nich warto odwiedzić?

  Myra i rzymskie pamiątki Zachowane tu do dziś obiekty z okresu rzymskiego są najlepszym dowodem, że było to niegdyś jedno z najważniejszych miast Licji. Starożytna Myra zachwyca potężnym amfiteatrem oraz wykutymi w skale grobowcami. Jednym z najważniejszych jest zaś grobowiec świętego Mikołaja, który sprawował godność biskupa Myry. Zachował się również akropol z pozostałościami muru obronnego oraz niezwykłym skalnym tronem.

Patara – miasto św. Mikołaja

  To kolejna gratka dla miłośników starożytności. Starożytna Patara, będąca swego czasu jednym z najważniejszych portów w Licji, podobnie jak Myra zadziwia wspaniałymi ruinami rzymskich budowli. Znajduje się tu i dawny łuk triumfalny, i dobrze zachowany amfiteatr.

  Największą sławę zdobyła jednak Patara jako miejsce narodzin świętego Mikołaja – biskupa Myry, który jest ważnym świętym zarówno dla katolików, jak i wyznawców prawosławia. O tym hojnym, chętnie dzielącym się swym rodzinnym majątkiem z biednymi człowieku do dnia dzisiejszego przypomina tu wiele obiektów. Jednym z najważniejszych zabytków związanych z jego postacią są ruiny kościoła, którego ściany pokrywają do dziś dobrze zachowane malowidła o tematyce biblijnej.

  Patara jest też miejscem atrakcyjnym dla miłośników plażowania, zaś dodatkową atrakcją dla urlopowiczów jest możliwość kąpieli w wodach Morza Egejskiego.

Wąwóz Saklikent

  Dla tych, którzy wolą aktywnie wypoczywać w otoczeniu pięknej przyrody, również znajdzie się sporo atrakcji na terenie Turcji Licyjskiej. Miejscem, które z pewnością zasługuje na uwagę, jest wąwóz Saklikent. Wąwóz ten liczy sobie 18 km długości i jest jednym z najbardziej niezwykłych tego typu obiektów na świecie. Ze względu na ochronę przyrody turyści mogą podziwiać tylko jego niewielki odcinek o długości 4 kilometrów. Jest wąski i stromy, zaś ograniczony dostęp promieni słonecznych sprawia, że przepływający dnem wąwozu potok wyróżnia się wyjątkowo zimną wodą.

  Dzięki wyprawie do tych wszystkich miejsc każdy może przekonać się, jak różnorodna i fascynująca jest Turcja wycieczki po tym kraju są świetną lekcją historii i geografii w terenie, a przede wszystkim – świetną zabawą. Poznanie Licji - historycznego rejonu Turcji umożliwia m.in. biuro Rainbow Tours, którego celem jest zapoznanie turystów z mniej znanymi, za to wyjątkowymi atrakcjami tego orientalnego kraju.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości