Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
WTOREK 20 lutego 2018
Imieniny: Anety, Lecha, Leona
Brave Kids po raz pierwszy w Białymstoku
2017-04-07   09:57:47
Miasto
wielkość czcionki: A A A

   

Chcesz gościć w swoim domu młodych artystów z dalekich krajów i zyskać nowych przyjaciół? W czerwcu do Białegostoku po raz pierwszy przyjadą grupy artystyczne uczestniczące w projekcie Brave Kids 2017. Właśnie rozpoczyna się rekrutacja rodzin, u których zamieszkają mali goście z Gruzji, Słowacji, Nepalu i Polski. Pierwsze spotkanie już 8 kwietnia.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. W tym roku Brave Kids odbywa się w sześciu polskich miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Obornikach Śląskich i po raz pierwszy w Białymstoku. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce najmłodsi uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, wymieniają się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. W czasie trwania projektu mali goście mieszkają w domach polskich rodzin.

– Bardzo się cieszymy, że w tym roku Brave Kids po raz pierwszy zagości również w naszym mieście – mówi Łukasz Szczepański, koordynator projektu Brave Kids w Białymstoku. – To już ósma edycja projektu. Doświadczenia innych miast pokazują, że dzieci zawsze przywożą ze sobą mnóstwo energii i dobrych emocji. Dzięki paradom i spektaklom doświadczają tego nie tylko rodziny goszczące, ale także wszyscy mieszkańcy miast goszczących małych artystów.

Po dwóch tygodniach spędzonych w Białymstoku wszystkie ,,odważne dzieci” pojadą do Obornik Śląskich koło Wrocławia, gdzie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Odbędzie się on we wrocławskiej Hali Stulecia i obejrzy go około 1600 widzów. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział w sumie 130 dzieci, reprezentujących 24 grupy i 20 krajów z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. – Projekt Brave Kids jest po to, by wzmocnić w dzieciach przekonanie, że sztuka i rozwijanie talentu dają im wiele nowych możliwości i otwierają przed nimi świat – mówi Łukasz Szczepański. - Poza tym spotkania z innymi artystami i poznawanie czegoś nowego motywują, inspirują i dają dzieciom mnóstwo radości. Z pewnością wszyscy, którzy wezmą udział w projekcie zyskają bezcenne wspomnienia.

Pierwsze spotkanie informacyjne dla rodzin, które chciałyby gościć u siebie młodych artystów, jak również dla wolontariuszy zamierzających pomóc przy organizacji tegorocznej edycji przedsięwzięcia, odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia 2017 r., o godz. 16:15, w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku (przy ul. Ciołkowskiego 1N). Przed spotkaniem, o godz. 15:00 będzie można obejrzeć spektakl teatralny „Siedmiomilowe buty” w wykonaniu aktorów Teatru Narwal (rezerwacja biletów: 505 129 281, 537 004 382). Pozyskane środki zostaną przeznaczone na organizację Brave Kids w Białymstoku (na obiady i zdrowe przekąski dla dzieci podczas warsztatów artystycznych).

Organizatorem wydarzenia w Białymstoku jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal oraz Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, natomiast partnerzy akcji to Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W poprzednich siedmiu edycjach Brave Kids udział wzięło 1044 dzieci z całego świata. W programie uczestniczyło 279 rodzin goszczących i 286 wolontariuszy z dziewięciu polskich miast.

Każda rodzina, która chciałaby ugościć dzieci, może zgłosić się również bezpośrednio do koordynatora projektu:
Łukasz Szczepański, bravekids.bialystok@bravekids.eu, (+ 48) 537 004 382.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://www.bravekids.eu/

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości