Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
WTOREK 24 kwietnia 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
PODLASKI POMOST KULTURY – rusza nabór projektów z edukacji kulturowej
2017-05-05   20:05:05
Edukacja
wielkość czcionki: A A A

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku kontynuuje projekt Podlaski Pomost Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

W roku ubiegłym WOAK w ramach projektu przeprowadził diagnozę potrzeb w zakresie edukacji kulturowej w województwie podlaskim i w odpowiedzi na nie zorganizował warsztaty i szkolenia dla animatorów, nauczycieli oraz lokalnych liderów. Przeszkoliliśmy 150 osób. Organizowaliśmy konferencje i Dyskusyjne Fora Kultury, w których udział wzięło ponad 200 osób. Ogromnym sukcesem okazał się też regranting, czyli konkurs na lokalne projekty z zakresu edukacji kulturowej. Za kwotę 120 tysięcy złotych udało się dofinansować 14 projektów, a przez to przeprowadzić szereg działań, które rozbudzały kreatywność i innowacyjność u dzieci i młodzieży, uczyły nie tylko uczestniczenia w kulturze, ale również tworzenia oferty kulturalnej. Zrealizowane projekty w większości miały charakter interdyscyplinarny – od warsztatów tanecznych, teatralnych, plastycznych, dziennikarskich, przez ciekawe happeningi, publikacje, po samodzielnie przygotowane filmy, albumy i komiksy. Efekty większości z nich można było zobaczyć podczas zorganizowanej w Spodkach WOAK Giełdy Projektów.

W tym roku – mimo zmniejszonej dotacji NCK dla całego programu Bardzo Młoda Kultura, a podtrzymaniu dofinansowania dla WOAK ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – projekt Podlaski Pomost Kultury będzie kontynuowany.
To bardzo dobry projekt, który dociera do społeczności lokalnej, do gmin i współpracujących tam instytucji, szkół oraz gminnych ośrodków – przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. – Dlatego chcemy go kontynuować, bo ubiegły rok pokazał, że to przedsięwzięcie jest dobrze odbierane i podoba się lokalnym społecznościom.

Na dofinansowanie projektów WOAK ponownie przeznaczy 120 tysięcy złotych, co oznacza, że będzie można za tę kwotę sfinansować kilkanaście projektów. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, sfinansujemy około 14 projektów. Ich realizacja potrwa od lipca do października, więc bez wątpienia sezon wakacyjny i pierwsze miesiące roku szkolnego będą bogate w różne inicjatywy lokalne – nie kryje zadowolenia Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Przy ocenie wniosków ważne będzie dostosowanie planowanych działań do potrzeb lokalnych społeczności, zainteresowań i wieku odbiorców, aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży na wszystkich etapach realizacji projektu, atrakcyjność działań, ich oryginalność, multimedialność, innowacyjność, wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności. Nabór wniosków potrwa od 4 do 28 maja 2017 r.

Podczas realizacji projektu WOAK cały czas będzie wzmacniać kompetencje lokalnych liderów kultury poprzez doradztwo, warsztaty i szkolenia. Z myślą o obszarach województwa, w których potencjał rozwoju kultury i poziom edukacji kulturowej jest najmniejszy, zorganizujemy spotkania informacyjne. Odwiedzimy większość powiatów, gdzie będziemy podkreślać wagę współpracy międzysektorowej między środowiskiem kultury i oświaty, między organizacjami pozarządowymi a samorządami oraz wskazywać właściwe drogi w zdobywaniu środków zewnętrznych na działania z zakresu edukacji kulturowej. Podczas sześciu spotkań warsztatowych i sześciu mentoringowych będziemy dbać o podwyższanie kompetencji lokalnych kadr kultury, uczyć nowoczesnej animacji i przede wszystkim tworzyć sieć stałej współpracy pomiędzy instytucjami kultury i placówkami edukacyjno-oświatowymi województwa podlaskiego. A wszystko po to, by wzmocnić ofertę edukacji kulturowej dostępnej dla podlaskiej młodzieży.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości