Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
SOBOTA 21 kwietnia 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Projektu Erasmus+ z udziałem uczniów ZSOiT
2017-06-20   12:23:21
Region
wielkość czcionki: A A A

   

„Lenistwo jest łagodną formą samobójstwa” Nicolae Iorga
Nie chcąc się przekonać o prawdziwości tych słów uczniowie wraz z nauczycielami z ZSOiT w Białymstoku zaangażowali się z wielkim zapałem w realizację projektu Erasmus+, który był prowadzony w naszej szkole w latach 2015/ 2017. Tytuł programu brzmiał: „Myśl globalnie – działaj lokalnie. Najlepsza praktyka stoi u Twoich drzwi.”

Wraz z kolegami z dwóch szkół z Włoch – Bracciano i Nocera Inferiore, z Niemiec – Neuss, Hiszpanii – Fraga, zdobywało praktyki w różnych dziedzinach: Szkoła, Przedsiębiorstwa, Muzea i Hotele. Uczniowie zgłębiali wiedzę z tych dziedzin, zakładali własne przedsiębiorstwo, nabywali umiejętności teoretycznych i praktycznych w szkole, sprzedając własnoręcznie wykonane wyroby na rynku w Hiszpanii, muzeach i hotelach, co potwierdzają zdjęcia i informacje zamieszczone na stronie internetowej szkoły, facebooku, platformach Selfie +, e-twinning, youtube  https://www.youtube.com/channel/UCVBsI7KKxs5JnEonV79kqiQ

Młodzież łączyła naukę i zabawę, niewątpliwie pokonywała własne lęki i słabości przed występem publicznym, zdobywała motywację do nauki języków obcych, rozwijała zdobyte już wcześniej umiejętności językowe. Ostatni podprojekt: Hotele był podsumowywany w Bracciano we Włoszech w dn.07.05.2017 – 13.05.2017. Wzięło w nim udział pięciu uczniów z ZSOiT, szkolny koordynator projektu – p.Wioletta Maria Karczewska i koordynator tego podprojektu – p. Dorota Maria Sakowicz.
Zanim jednak doszło do spotkania we Włoszech nasi dzielni piłkarze analizowali zasady funkcjonowania hoteli i hosteli w naszym mieście wg wcześniej ustalonych kryteriów. Te same kryteria obowiązywały wszystkich uczniów ze szkół partnerskich. Po wielu rozmowach wybrano trzy: hotel Esperanto, hotel Royal i hostel Santorini. W każdym z tych hoteli spotkaliśmy się z gorącym , miłym i rzeczowym podejściem ze strony menadżerów i właścicielki hostelu Santorini. W tym ostatnim uczniowie uczyli się nakrywać do stołu, wykonywali dekoracje. Chłopcy przekonali się, że z odpowiednim funkcjonowaniem hotelu łączy się , podobnie jak w piłce, praca zespołowa i że jest to ciężkie i odpowiedzialne zadanie.

Z kolei we Włoszech w grupach międzynarodowych pomagali w obsłudze gości hotelowych przy śniadaniu, przygotowywali dekoracje i nakrycia stołów na różne okazje. Wybór naszych uczniów padł na: ”Romantyczne spotkanie we dwoje” i trzeba przyznać, że udało im się to perfekcyjnie. Oprócz ciężkiej pracy w grupach polegających na analizie przedstawionych hoteli ze wszystkich państw, tworzeniu plakatów był czas na zwiedzanie przepięknych hoteli w Rzymie, które zajmują się obsługą gości z najwyższego pułapu, w tym aktorów, przywódców państw i polityków, a także bardzo zamożnych przedsiębiorców.

Wspaniałą niespodziankę przygotowały nam ostatniego dnia władze miasta Bracciano, gdyż zorganizowali specjalnie dla nas efektowny pokaz skoków spadochronowych do wody, co mogliśmy podziwiać ze statku spacerowego. Zachwytom nie było końca.
Tydzień minął szybko, nie mówiąc o dwóch latach trwania projektu, pozostały wspomnienia, przyjaźnie, nie obyło się bez uronienia łezki, a zdanie wypowiedziane przez jednego z uczniów: „To był najpiękniejszy tydzień w moim życiu.” daje mi największą satysfakcję za ciężką i dobrze wykonaną pracę.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości