Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
SOBOTA 21 kwietnia 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Projekt polsko - niemiecki w Gdańsku
2017-06-20   21:26:41
Edukacja
wielkość czcionki: A A A

   

“Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą  i dokąd zmierzają.” ‒Rita Mae Brown
Ta myśl przyświecała młodzieży z z Liceum Mistrzostwa Sportowego Jagiellonia w Białymstoku, którzy wraz z kolegami z ZSOiT w Białymstoku i zaprzyjaźnionej szkoły w Neuss/ Niemcy wspólnie realizowała program polsko – niemiecki w Gdańsku.

Program miał charakter historyczny i odnosił się do tematyki od II Wojny Światowej, poprzez ruchy narodowowyzwoleńcze, powstanie Solidarności po czasy współczesne. Program był wspierany i współfinansowany przez organizację Jugendwerk, wspierającą współpracę młodzieży z Polski i z Niemiec. Młodzież miała też okazję na poznanie kultury obu krajów, zawarcie przyjaźni, rozwój kompetencji językowych. Projekt nosił tytuł: ”Europa 2017”. Codziennie udziałem uczniów były wspólne gry, zabawy integracyjne, nowe wyzwania, które pomagały w walce z pokonaniem własnych słabości, takich jak lęk przed wystąpieniem publicznym, czy też przeprowadzanie wywiadów ulicznych, gra miejska. Praca była bardzo efektywna, o czym możemy się przekonać oglądając zdjęcia.

Młodzież zwiedziła nowo powstałe Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, była również gra terenowa na Westerplatte itp. Był też czas na odpoczynek i zabawę. Z pewnością do dobrej współpracy przyczyniła się wspólna gra w kręgle w Centrum U7 w Gdańsku. Organizatorzy zadbali o świetną zabawę i przeprowadzili wiele ciekawych konkursów, w których można było wygrać puszkę Coca-Coli, czy pizzę.

Zwiedzaliśmy również Sopot, była to świetna okazja do kąpieli w morzu, a wszystko pod czujnym okiem pań – Doroty Marii Sakowicz i Wioletty Marii Karczewskiej, wejścia na molo, a w drodze powrotnej obowiązkowe zakupy w Galerii Bałtyckiej.
Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy tworzyli fikcyjne biografie i prezentowali je w grupach polsko – niemieckich. Był to z pewnością niezapomniany czas, który przyczynił się do wzrostu motywacji do nauki języków obcych, poszerzył wiedzę z zakresu historii, przyczynił się do obalenia stereotypów dotyczących Polaków i Niemców, nawiązania przyjaźni.
Przyjaźń nie zna słowa granice. Przyjaźń jest bezgraniczną wymianą myśli.
Albert Schweitzer

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości