Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
NIEDZIELA 25 lutego 2018
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Książnica Podlaska w liczbach – podsumowanie pierwszego półrocza 2017 r.
2017-08-06   21:19:23
Edukacja
wielkość czcionki: A A A

W pierwszym półroczu 2017 roku odnotowano znaczny wzrost liczby osób korzystających z usług Książnicy Podlaskiej. Najwięcej nowych Czytelników założyło karty w siedzibie głównej biblioteki przy ul. M. Skłodowskiej-Curie oraz w otwartej w połowie stycznia br. Filii nr 4 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 (osiedle TBS), gdzie do końca czerwca zapisało się ponad 2000 osób.

W sumie w siedzibie głównej oraz 16 filiach Książnicy Podlaskiej ogólna liczba użytkowników w pierwszym półroczu br. wyniosła 36.534 (o 3.016 osób więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego).

Jednocześnie odnotowano wzrost liczby odwiedzin w naszych siedzibach (170.860 – o 17.961 więcej niż w analogicznym okresie ub.r.) oraz duży wzrost liczby wypożyczeń woluminów (432.603 – wzrost o 48.532). Wzrost liczby wypożyczeń dotyczył głównie książek, ale też audiobooków, czasopism i jednostek zbiorów specjalnych (nuty, płyty CD i winylowe z muzyką, tzw. książka mówiona na kasetach magnetofonowych). Wzrosła także liczba odwiedzin w czytelniach Książnicy: wyniosła 41.712 (wzrost o 12.293). Udostępniono w czytelniach 97.418 wol. (wzrost o 29.938), w tym 55.207 wol. książek (wzrost o 18.287), 38.874 czasopism bieżących (wzrost o 13.748). Tu również dysponujemy bogatą ofertą: w Czytelni Głównej w wolnym dostępie znajduje się ok. 60 tys. książek oraz 233 tytułów czasopism (w tym 18 regionalnych).

Wzrost liczby Czytelników korzystających z wypożyczalni i czytelni to efekt szeregu przemyślanych i długofalowych działań. Więcej uwagi poświęciliśmy zakupom zbiorów, poszerzając ofertę. Na ten cel w pierwszym półroczu wydano ponad 230 tys. zł, nabywając 12.086 jednostek. Były to głównie książki: nowości wydawnicze z literatury pięknej, historii, prawa, poradniki, przewodniki, literatura w językach obcych, książki drukowane dużą czcionką dla osób niedowidzących, książki do nauki języków, ale też: komiksy,więcej niż poprzednio audiobooków (w tym w języku angielskim), płyty z muzyką (CD i winylowe).
To także efekt wzmożonych działań promujących czytelnictwo oraz Książnicę: więcej spotkań autorskich, obecność na Targach Książki i osiedlowych festynach, włączenie się do ogólnopolskich akcji typu „Narodowe Czytanie”, „Noc muzeów”, „Noc bibliotek”, podczas których pracownicy Książnicy zachęcali do wizyt w bibliotece, informując o zbiorach, adresach filii itp. Bezsprzecznym jest także fakt, że Czytelnicy polubili wolny dostęp do książek w Wypożyczalni Głównej (ok. 60 tys. woluminów), a także ofertę Czytelni Głównej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. W roku szkolnym z miesiąca na miesiąc rosła liczba maturzystów oraz studentów odwiedzających czytelnię, zwiększyła się także liczba pań korzystająca z prasy oraz poradników. Akceptację Czytelników niewątpliwie zyskała także nowa filia na os. TBS wyposażona zgodnie z najnowszymi standardami. Kontynuując podnoszenie jakości świadczonych usług Książnica Podlaska zamierza do końca III kwartału 2017 r. zakończyć remont Filii nr 3 przy ul. Ciepłej.

W omawianym okresie zdigitalizowano 972 obiekty – głównie wydania regionalnej prasy, która sukcesywnie w postaci zbiorów cyfrowych jest udostępniana w Bibliotece Cyfrowej. Dzięki temu zmniejszyło się zainteresowanie udostępnianie czasopism oprawnych, co pozwala je lepiej chronić przed zniszczeniem, wzrosła za to znacząco liczba wyświetleń publikacji pochodzących z zasobów Książnicy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. W pierwszym półroczu wyniosła ona 1.274.435 – wzrost aż o 250569.

We wszystkich placówkach Książnicy w pierwszym półroczu zorganizowano 1.278 imprez (wzrost o 706 w porównaniu do analogicznego okresu ubr), w tym: wystawy i prezentacje – 145, imprezy literackie – 182 (m.in. spotkania autorskie, promocje książek, konkursy literackie, dyskusje o książkach), inne – 951 (lekcje i wycieczki biblioteczne oraz zwiedzanie bibliotek, pogadanki i odczyty, konkursy nieliterackie, zajęcia i warsztaty plastyczne, językowe, ornitologiczne, koncerty, konferencje). W imprezach organizowanych przez Książnicę Podlaską (Biblioteka Główna i filie) uczestniczyło około 25.216 osób.

Książnica Podlaska rozszerza także działalność naukową oraz współpracę międzynarodową. 7 czerwca 2017 r. została zawarta umowa oraz podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Książnicą Podlaską a Regionalną Narodową Biblioteką „P. R. Sławejkow” w Wielkim Tyrnowie. W ub.r. podobną umowę Książnica zawarła z biblioteką z Odessy a w latach wcześniejszych z bibliotekami z Grodna i Wilna. W pierwszym półroczu br. Książnica Podlaska była organizatorem lub współorganizatorem 5 konferencji naukowych, a niezależnie od tego pracownicy Działu Naukowego uczestniczyli w szeregu kolejnych konferencji oraz ukazały się ich artykuły w pokonferencyjnych publikacjach książkowych oraz czasopismach naukowych. Ponadto przekształcono „Bibliotekarza Podlaskiego” z półrocznika w kwartalnik, zwiększając tym samym prestiż tego, coraz bardziej rozpoznawalnego w środowisku humanistów całej Polski, czasopisma naukowego.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości