Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
NIEDZIELA 25 lutego 2018
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Świętowali jubileusz i trafili do celu…
2017-09-06   09:54:33
Miasto
wielkość czcionki: A A A

   

W tradycyjnym spotkaniu integracyjnym w dniu 2 września w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Bobrowa Dolina uczestniczyło prawie 200 członków samorządu zawodowego z Podlasia. Okazja ku temu była wyjątkowa – jubileusz 15-lecia powołania do życia samorządu zawodowego. Dyskutowano o planach na kolejny rok, podsumowano dotychczasowe osiągnięcia, ale przede wszystkim – zgodnie z hasłem: „sport jednoczy” – bawiono się rywalizując w I Okręgowych Mistrzostwach w trafianiu do celu o Puchar Przewodniczącego Rady POIIB.

Nie zabrakło również pokazu udzielania pierwszej pomocy z udziałem ratowników z Grupy Ratowniczej przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży. Takie szkolenie w trakcie spotkań inżynierów budownictwa jest już tradycją.

- Jesteśmy najmłodszym samorządem zawodowym wśród zawodów zaufania publicznego – mówi Wojciech Kamiński, przewodniczący Rady POIIB. – Ale jednocześnie i najliczniejszym na Podlasiu. Aktualnie zrzeszamy prawie 3700 osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, czyli kierowników budowy, projektantów, inspektorów nadzoru inwestorskiego. Sporo, ale w skali krajowej zajmujemy trzecie miejsce od końca – dla przykładu Izba Mazowiecka zrzesza prawie 15 tysięcy osób. Od momentu powołania Polskiej Izb Inżynierów Budownictwa (w drodze ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów) i izb okręgowych głównymi celami naszego samorządu zawodowego były: nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu, reprezentowanie i ochrona interesów zawodowych oraz nadawanie i pozbawianie uprawnień budowlanych. Jedynie w roku 2016 Komisja Kwalifikacyjna POIIB wydała 171 decyzji administracyjnych o nadaniu uprawnień budowlanych, co oznacza, że nasz samorząd cały czas się powiększa – dodaje.

- Bardzo owocne spotkanie. Dopisała nawet ostatnio kapryśna pogoda – mówi Krzysztof Ciuńczyk, skarbnik Rady POIIB. - Gratulowano nam m. in. zaangażowania się dość nietypową, jak dla samorządu inżynierów budownictwa inicjatywę - akcję charytatywną na rzecz wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. I. Białówny w Białymstoku. Dzięki zebranym środkom dzieci mogły wyjechać na ciekawe turnusy wakacyjne. Z tego miejsca dziękuję Portalowi Bstok.pl za wsparcie medialne tych działań – kontynuuje. - Zależało nam bardzo, aby pokazać, zwłaszcza młodym inżynierom, że Izba to nie tylko obowiązek ponoszenia składek, ale również cykliczne szkolenia, bardzo aktywnie realizowana ochrona interesów zawodowych m. in. przez liczne interwencje w urzędach organów samorządowych i państwowych, ale i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. To również idealna okazja do wymiany doświadczeń. Jeśli chodzi o samo spotkanie to postawiliśmy na sport i podeszliśmy do tematu twórczo. Nawiązując do The World Games 2017 we Wrocławiu – igrzysk sportów nietypowych – z pomocą naszych sponsorów Elmix w Białymstoku, dealera Milwaukee i Baumit wymyśliliśmy stricte budowlane konkurencje np. triathlon.

Spotkanie uświetnił występ kabaretu Widelec, po nim rozpoczęły się I Okręgowe Mistrzostwa w trafianiu do celu o Puchar Przewodniczącego Rady POIIB. Na początek rywalizowano w trzyosobowych drużynach w konkurencjach autorskich.

- Inżynierowie mieli za zadanie obmierzyć dalmierzem przygotowaną konstrukcję, zdjąć metrówką zawieszoną na haczyku smycz oraz wkręcić pięć wkrętów w linii na przygotowanym stole – wszystko na czas – mówi Irena Kupryjanowicz z salonu Elmix w Białymstoku, dealera narzędzi marki Milwaukee. – Ufundowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody m. in. dalmierze, szlifierki, ale również i plecaki narzędziowe. W zwycięskim teamie znalazły się aż dwie panie: Agnieszka Kuc, Katarzyna Citko i Marek Szymański. Wykonali wszystkie zadania w czasie minuta i osiem sekund. Widać zatem, że i panie znają dobrze możliwości naszych narzędzi. Bardzo przyjazna atmosfera rywalizacji, a samo spotkanie oryginalne i przemyślane. Gratuluję organizacji – dodaje.

- Nasza firma od lat wspiera głównie młodych piłkarzy organizując różne turnieje piłkarskie praktycznie w całej Europie – mówi Jerzy Dąbrowski z firmy Baumit. - Nasz turniej w rzutach karnych - „Złota Jedenastka Baumit” - był poniekąd ukłonem w stronę Jagiellonii Białystok, która zajęła rewelacyjne drugie miejsce w Ekstraklasie w ubiegłym sezonie i z którą Izba współpracowała w trakcie akcji charytatywnej na rzecz białostockiego domu dziecka. U nas również nie zabrakło pań na podium z czego bardzo się cieszymy – dodaje.

Inżynierowie trafiali również do tarcz z broni pneumatycznej i łuku, a najwięcej emocji wzbudził turniej ”mistrzów do kwadratu” (strzelanie z broni pneumatycznej z pozycji leżącej) w którym mogli wziąć udział jedynie zwycięzcy dotychczas rozegranych konkurencji. Puchary Przewodniczącego Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali Maciej Rusiłowicz (I miejsce), Mateusz Galiński (II miejsce), i Robert Tokarzewski (III).

- Rywalizacja była zacięta, ale głównie dobra zabawa - mówi Agnieszka Kuc. – Na spotkaniach szkoleniowych poruszamy stricte tematy budowlane, tutaj atmosfera była zwyczajnie towarzyska. Obecność młodszej kadry była widoczna. Grono znajomych powiększyło się. Jeśli chodzi o same zawody - jedynie w trafianiu do celu piłką nożną dałam kolegom fory, ale zawody zostały podzielone na rywalizacje pań i panów i tak zajęłam zaszczytne drugie miejsce. W turnieju mistrzów do kwadratu nie poszło mi najlepiej – szóste miejsce, bez pucharu, ale emocje jak najbardziej pozytywne. W przyszłym roku, wspólnie z mężem – również inżynierem - z pewnością będziemy uczestniczyć w spotkaniu Izbowym. Super organizacja – dodaje.

2018 rok dla Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa zapowiada się emocjonująco - odbędą się kolejne wybory do władz samorządu. Grafik spotkań integracyjnych, czy planowych szkoleń ustalany jest już teraz. Ponadto trwają przygotowania do jesiennej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Izba zmienia również swoją siedzibę. Jak patron medialny spotkania serdecznie gratulujemy POIIB jubileuszu piętnastolecia i życzymy dalszej owocnej pracy.

autor: Michał Pater

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości