Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
ŚRODA 21 marca 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Paryż w Choroszczy? Tak: „W starym kinie” w Kinie Zdrowie!
2017-09-20   11:06:31
Region
wielkość czcionki: A A A

   

Przez najbliższe cztery jesienne tygodnie wszystkich miłośników dziesiątej muzy zapraszamy do udziału w pokazach filmowych w Kinie Zdrowie w Choroszczy. Po niemal 15 latach wskrzeszamy w Choroszczy seanse filmowe na dużym ekranie.

W najbliższą środę 20 września o godz. 18.00 pokażemy film „O północy w Paryżu”. Obraz wyświetlony zostanie z oryginalnego projektora filmowego, obsługiwanego przez najprawdziwszego kinooperatora! Wrażenia będą wyjątkowe. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Pokazy filmowe były jedną z częściej zgłaszanych potrzeb kulturalnych w Choroszczy podczas przeprowadzanej w 2017 roku diagnozy potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy. Dlatego, w ramach działania Instalacja Kultury, w najbliższych jesiennych tygodniach zostaną zorganizowane w Choroszczy cztery pokazy filmowe.

Pierwsze spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ publiczność będzie mogła zobaczyć film, na który osobiście głosowała, a będzie to „O północy w Paryżu”. Wybór tego obrazu nie był chyba przypadkowy, bo tak jak w filmie, tak i w Choroszczy, za sprawą miejsca i całego instrumentarium, przeniesiemy się w czasie. Film popłynie do nas wprost z oryginalnego projektora szpulowego, który niegdyś wyświetlał filmy w choroskim Kinie Zdrowie. Projektor ponownie ożyje dzięki najprawdziwszemu kinooperatorowi – panu Zdzisławowi Konopce, mieszkańcowi Choroszczy, który był pracownikiem wskrzeszanego Kina Zdrowie. Pan Zdzisław włożył wiele wysiłku w to, by usprawnić dawno nieużywane urządzenie; ostatni pokaz gościł w Kinie Zdrowie w 2003 roku!

Pokazy „W starym kinie” w Choroszczy to niepowtarzalna okazja do obcowania z wyjątkowym klimatem dawnych seansów filmowych; dziś rzadkością jest znalezienie działającego projektora szpulowego. Nie ma również zbyt wielu ludzi, którzy, jak pan Zdzisław Konopka, znają się doskonale na projektorze szpulowym. W erze cyfryzacji nie często mamy okazję, by usiąść w drewnianym fotelu kinowym, usłyszeć dźwięk przewijającej się kliszy i poczuć prawdziwą magię kina, która oczarowywała ludzi przed laty! Na gości będą czekały również najprawdziwsze bilety sprzed lat!

20 września w Choroszczy zobaczymy film pt. „O północy w Paryżu”. Rozpoczynamy o 18.00, w Kinie Zdrowie, które znajduje się na terenie szpitala w Choroszczy. Zapraszamy widzów od 16. roku życia.

W kolejnych tygodniach na ekranie Kina Zdrowie zobaczymy:

• 27.09.2017 – „Obcy – 8: Pasażer Nostromo” (od 16. r. ż.)
• 04.10.2017 – „Kwiat pustyni” (od 16. r. ż.)
• 11.10.2017 – „Był sobie pies” (od 12. r. ż.)

Serdecznie zapraszamy na pokazy! Wstęp wolny. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości