Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
NIEDZIELA 25 lutego 2018
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Zakończył się IV Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku
2017-10-02   07:52:01
Region
wielkość czcionki: A A A

   

Białystok, 28 września 2017 r. – Drugi dzień IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC) należał do młodych. W spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu EEC – Liderzy przyszłości, wzięło udział blisko 700 uczniów białostockich szkół ponadgimnazjalnych. Na kongresowych scenach dyskutowano ponadto m.in. o edukacji i szkolnictwie wyższym, o polityce zagranicznej, innowacjach, ochronie zdrowia, rynku pracy oraz roli kobiet w gospodarce makroregionu

Drugi dzień debat w ramach IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego otworzyła sesja pt. „Najbliższa Europa”. Pod tym hasłem toczyła się dyskusja na temat szans i barier rozwojowych krajów znajdujących się w obszarze dawnych i obecnych wpływów politycznych i gospodarczych Rosji, a jednocześnie stanowiących najbliższe wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Międzynarodowy skład panelistów pozwolił na przyjrzenie się tej tematyce z wielu różnych perspektyw.

W debacie udział wzięli: Arnoldas Abramavicius, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej, Margulan Baimukhan, ambasador Kazachstanu w Polsce, Wojciech Balczun, prezes zarządu PKP Cargo w latach 2008- 2013, prezes zarządu Kolei Ukraińskich w latach 2016-2017, Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia oraz Kazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Dyskutanci zgodzili się, że gospodarka, wymiana handlowa i inwestycje to dziedziny, które mogą służyć zbliżeniu państw europejsko-azjatyckiego pogranicza do Europy – w sensie kulturowym, ekonomicznych i politycznym.

– Wschód to bardzo różne kraje – i demokratyczne i niedemokratyczne, takie, które mają zachodni wektor rozwojowy, i takie, które ciążą ku Rosji. Są różne pod względem religijnym, kulturowym, czy sposobu życia. Jednocześnie jest jednak bardzo wiele elementów wspólnych dla nich. Tym łącznikiem jest m.in. kryzys, koniecznie mierzony wskaźnikami PKB. Obszar postsowiecki jest pogrążony w kryzysie strukturalnym. Kryzys jest stanem trwałym i status peryferyjny tego obszaru się pogłębia – powiedział Adam Eberhardt.

– Perspektywa akcesyjna Gruzji, Ukrainy i Mołdawii oddala się, nie tylko na skutek niedostatków państw Europy Wschodniej, ale przede wszystkim na skutek transformacji Unii Europejskiej – dodał. Na tym tle pozytywnie, jego zdaniem, wyróżnia się Kazachstan.

– Przez 26 lat od uzyskania niepodległości przeżyliśmy dynamiczny okres transformacji – mówił ambasador tego kraju w Polsce, Margulan Baimukhan, dodając, że na starcie przemian dochód PKB per capita wynosił w jego kraju około 300 dolarów, dziś sięga 10 tys. dolarów. Zdaniem Baimukhana takie efekty uzyskano dzięki prowadzonej przez jego kraj polityce wielowektorowej. Kazachstan, jako kraj położony między dwiema potęgami – Chinami i Rosją – musiał utrzymywać poprawne stosunki z jednym i drugim krajem i dostosować do tych warunków swoje strategie gospodarcze.

– Nie zapomnieliśmy jednak o Europie – deklarował Margulan Baimukhan. – UE pozostaje dla Kazachstanu ważnym partnerem strategicznym, np. z Niemcami nasze obroty handlowe wynoszą 7 mld dolarów, z Polską, która jest dla nas w tym regionie numerem jeden – około miliard dolarów – podkreślał kazachski ambasador. Podczas debaty dyskutowano również o sytuacji Ukrainy.

– Ten kraj jest najważniejszy z puntu widzenia programów, jakie realizujemy. Ukraina stara się dostosowywać do prawodawstwa europejskiego, mimo korupcji. Widzimy światło na końcu tunelu – powiedział Arnoldas Abramivicus.

Kazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Przemysłowo Handlowej, zwrócił uwagę, by nie zapominać o Białorusi, argumentując, że w zmieniającej się geografii gospodarczej świata, w którym Chiny stają się największą potęgą gospodarczą, Polska powinna wykorzystać swoje położenie i poprawić relacje ze Wschodem.

– Polska i Białoruś z krajów peryferyjnych powinny stać się krajami centralnymi – stwierdził Kazimierz Zdunowski.

O tym, że jako Polacy bardzo mało wiemy o Białorusinach i o tym, jak odczarować ich wizerunek, dyskutowano również podczas sesji: „Spotkania gospodarcze Polska-Białoruś”. – Dla mnie Białoruś jest ziemią obiecaną. To kraj fantastycznie zorganizowany i uporządkowany, faktycznie nie ma tam szarej strefy – zauważył Henryk Siodmok, prezes zarządu Grupy Atlas. – Państwowe wsparcie inwestycji i przedsiębiorczości jest tam fenomenalne – argumentował.

Jego zdaniem, to ziemia obiecana także dlatego, że nie ma tam konkurencji. – Wszyscy są przekonani, że to dyktatura, a tam jest bardzo dużo wolnego rynku – wyjaśnił. Bardzo dobrymi doświadczeniami, dotyczącymi współpracy z tym krajem podzielił się także Marek Siergiej, prezes spółki Promotech, wskazując, że Białoruś jest solidnym i uczciwym partnerem.

– Traktujemy inwestycję na Białorusi bardzo emocjonalnie. Krok po kroku budujemy wzajemnie relacje i to się nam opłaca. Ludzie są uczciwi, nie ma krętactwa, nie ma szarej strefy, nie ma też problemów wizowych, Polacy dostają wizy od ręki – przekonywał.

Uczestnicy panelu „Edukacja i szkolnictwo wyższe” zgodzili się, że na reformie szkolnictwa wyższego zyskają i uczelnie, i biznes.

– Studenci nie czekają do końca studiów, aby podjąć zatrudnienie – powiedziała Aneta Andruszkiewicz, dyrektor personalna Unibep. – Młodzi ludzie bardzo często też rezygnują ze studiów drugiego stopnia albo przechodzą na studia inżynierskie, zaoczne. Dzisiaj uczelnie otwierają się na biznes. Przychylnie podchodzą do tego, żeby nasi specjaliści prowadzili zajęcia, tak aby młodzi już na etapie studiów mieli styczność z doświadczonymi osobami – dodała.

Zdaniem Anety Andruszkiewicz można też zaobserwować otwarcie nauczycieli akademickich na to, by podnosić poziom swojej wiedzy i kompetencji właśnie poprzez kontakt z biznesem.

– Widzę w tej reformie dużą szansę, bo zakłada ona zmiany w zakresie badań i rozwoju. To dla nas ważny obszar, w którym wiedza teoretyczna przenika się z wiedzą biznesową. Widzimy realne korzyści dla obu stron. Nauczyciele mogą poszerzać swoją wiedzę poprzez kontakt z biznesem. Dla nas natomiast korzyścią jest to, że obserwujemy tych ludzi już na etapie bycia studentami. Widzimy ich postawę, co jest bardzo ważne. Wiedzę mogą posiąść u nas w biznesie, ale chęci rozwoju to jest coś, co trzeba wynieść z uczelni – zaznaczyła Aneta Andruszkiewicz.

Podczas drugiego dnia IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego odbyło się także spotkanie z młodzieżą z białostockich szkół ponadgimnazjalnych, pod szydlem projektu EEC – Liderzy Przyszłości. Wzięło w nim udział blisko 700 uczniów. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, partner inicjatywy, do udziału w spotkaniu zaprosiła inspirujących gości, którzy, opowiadając o swoich sukcesach, przekonywali, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski Wschodniej, żeby podbijać świat. W spotkaniu udział wzięli: Jagiellonia Białystok – najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce; Jarosław Kazberuk – kierowca i pilot rajdowy, trener judo, ośmiokrotny uczestnik Rajdu Dakar; Mariusz Kędzierski – artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk oraz Paweł Małaszyński ze swoim rockowym zespołem Cochise, z którym wystąpił na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Ważnymi tematami drugiego dnia IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego były również kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym nowe zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych oraz zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Paneliści wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób skutecznie koordynować opiekę nad pacjentem. Rozmawiano ponadto m.in. o nowych zjawiskach na rynku energii, inwestycjach w infrastrukturę i w naukę o ochronie zdrowia, czy o zrównoważonym rozwoju. Wiele miejsca poświęcono innowacjom oraz roli kobiet w gospodarce makroregionu. Pochylono się również nad takimi zagadnieniami, jak klastry, rynek pracy, turystyka i sport.

IV Wschodni Kongres Gospodarczy (Eastern Economic Congress – EEC) w Białymstoku odbył się w dniach 27-28 września 2017 r. W 33 debatach, spotkaniach oraz imprezach towarzyszących wzięło udział ponad 1500 gości. Konferencji towarzyszyły rozstrzygnięcia plebiscytów: TOP Start-up Polski Wschodniej 2017, TOP Inwestycje Polski Wschodniej 2017 oraz TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2017.

Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC] w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około półtora tysiąca gości z Polski i z Europy.

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

### Więcej informacji o Wschodnim Kongresie Gospodarczym –www.wschodnikongres.eu/pl/ Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl Dodatkowe informacje dla mediów: Marta Dobrzańska, Imago Public Relations M. 609 808 120, E. m.dobrzanska@imagopr.pl

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości