Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
ŚRODA 21 marca 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Wzruszająca opowieść o ks. Jerzym
2017-10-23   08:13:48
Kultura
wielkość czcionki: A A A

   

W sobotę (21 października) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu ''Popiełuszko''. Wzbudzające emocje przedstawienie upamiętniło 33. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

''Popiełuszko'' to opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem wolność innych ludzi. Przedstawienie zostało zbudowane z krótkich migawek – okruchów życia ks. Jerzego. Najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego publiczność przyjęła owacjami na stojąco. Obecna na widowni rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: Teresa Boguszewska – siostra oraz brat Józef z żoną Alfredą Popiełuszko, po obejrzeniu przedstawienia nie kryli wzruszania.

Scenariusz ''Popiełuszki'' stworzyli Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz oraz Jan Nowara, który wyreżyserował spektakl. Autorem scenografii jest Marek Mikulski, wizualizacje stworzył Maciej Mikulski, za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Po premierze Jan Nowara przyznał, że pozytywna reakcja widzów utwierdziła go w przekonaniu, iż ks. Jerzy jest postacią, której warto poświęcić spektakl.

- Dzisiejszy wieczór pokazał, że warto było zrealizować wizję teatralną z udziałem ks. Jerzego w sercu tej wizji. Bo on porywa. Chcieliśmy tylko dotknąć, posmakować tego fenomenu, dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że publiczność przyjęła to tak entuzjastycznie. Mam nadzieję, że ten spektakl będzie docierać ze swoim przekazem do bardzo różnych ludzi. Wierzę w to, że ma szansę przemówić do wszystkich - powiedział Jan Nowara.

W spektaklu występują aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota, wcielający się w rolę ks. Jerzego.

Aktor przyznał, że zależało mu na tym, aby spotkanie widzów z postacią ks. Jerzego stało się przede wszystkim spotkaniem z człowiekiem o ogromnej empatii, którym był. - Przez cały spektakl bardzo się starałem, żeby ani przez chwilę nie przestać czuć w sobie Jerzego. I muszę przyznać, że na ukłonach dopiero wróciłem do siebie i sam tego spotkania nie wytrzymałem. Nie mogłem pohamować emocji, łzy same poleciały… To spotkanie było dla mnie szczególne, bo to jest postać z krwi i kości. To nie jest bohater ze stronic książek. Przed chwilą miałem okazję porozmawiać z jego rodziną i kiedy od nich usłyszałem, że widzą we mnie swojego brata, członka swojej rodziny, którym ja na tej scenie jestem, to są to słowa, których nie da się porównać z żadnymi innymi gratulacjami - mówi Jakub Lasota.

Spektakl powstał z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ ''Solidarność''. Wsparcia finansowego sztuce udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Urząd Miejski w Białymstoku.

- Sceny, które zobaczyłem dziś w spektaklu, znałem i przypominałem je sobie. Jednak zupełnie inaczej odbiera się je, kiedy widzi się postaci - aktorów: ojca, matkę, wreszcie ks. Jerzego. Czułem się tak, jakbym rzeczywiście był tam w tym momencie. Jako inicjator tego dzieła, nawet nie wyobrażałem sobie, że tak wspaniale ten żywot ks. Jerzego zostanie ukazany. Jestem zachwycony. Jestem dumny. Czapki z głów przed aktorami, reżyserem i wszystkimi, którzy stworzyli to dzieło – powiedział Józef Mozolewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ ''Solidarność.

Partnerami przedstawienia są: Wojewoda Podlaski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO. Sponsorzy spektaklu to: Komisja Krajowa NSZZ ''Solidarność'', Jaz-Bud sp z. o.o., Biaform S.A., Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Mlekovita oraz Bielmlek. Premiera ''Popiełuszki'' odbyła się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy.

''Popiełuszko''
Premiera: 21 października 2017 r.
Scena Duża
Czas trwania: ok. 70 minut
Ceny biletów*:
- normalny - 35 zł,
- ulgowy - 30 zł,
- szkolny - 20 zł,
*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Autorzy sztuki: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara
Reżyseria:Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Wizualizacje: Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski
Spektakl można obejrzeć: 24 października, godz. 9.30 (spektakl szkolny) 24 października, godz. 11.30 (spektakl szkolny) 25 października, godz. 9.30 (spektakl szkolny) 25 października, godz. 11.30 (spektakl szkolny) 27 października, godz. 20.30 28 października, godz. 17.00 29 października, godz. 17.00 25 listopada, godz. 16.00 26 listopada, godz. 17.00

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości