Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
CZWARTEK 22 marca 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
2017-11-07   14:44:20
Motoryzacja
wielkość czcionki: A A A

   

Wymiana opon na zimowe to czynność, która wykonywana jest przez większość kierowców w okresie zimowym. Można dostrzec, że zwiększone zainteresowanie usługami wulkanizacyjnymi wzrasta wraz z początkiem listopada, często nawet października. Czy zmiana opon to procedura obowiązkowa według prawa polskiego? Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Co mówi prawo?

Według prawa obowiązującego na terenie Polski nie ma żadnego przepisu, który zobowiązywałby kierowców do zmiany opon. Na szczęście polscy kierowcy są odpowiedzialni i w większości decydują się na taki zabieg. Niestety zazwyczaj wszelkie poślizgi i wypadki spowodowane są nieodpowiedzialnością kierowców, którzy jeżdżą na oponach całorocznych. Warto więc zadbać o życie swoje i życie innych ludzi na drodze.

Czy opony zimowe to wymysł wulkanizatorów?

Jest to absolutna nieprawda. Niektórzy kierowcy uważają, że stosowanie opon zimowych to tak naprawdę naciąganie klientów na dodatkowe koszty. Twierdzą oni, że jest to sposób na skuteczne wyciągnięcie dodatkowych pieniędzy od swoich klientów. Pomiędzy oponami jest jednak zasadnicza różnica. Czym różni się opona zimowa od letniej?

Wulkanizator, czy osoba, która chociaż raz w życiu kupowała zarówno jeden, jak i drugi komplet opon, bez zająknięcia zauważy spore różnice, jakie można zauważyć pomiędzy jednym i drugim rodzajem. Opona zimowa ma przede wszystkim inne lamele. Są one skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie wbijały się w powierzchnię śniegu. To zabezpieczony samochód przed ewentualnym wpadnięciem w poślizg. Oczywiście opony mają również zupełnie inny rodzaj bieżnika.

Najważniejszą jednak różnicą pomiędzy nimi jest zupełnie inny rodzaj mieszanki, która zachowuje się w charakterystyczny sposób na nawierzchniach. Opona zimowa jest miękka i ''przykleja się'' do podłoża, natomiast opona letnia jest nieco twardsza i na lodzie od razu wpadłaby w poślizg ze względu na swoją konstrukcję i miękkość. Tak więc opony różnią się między sobą:

- Lamelami, - Grubością i rodzajem bieżnika, - Mieszanką.

Kiedy należy wymieniać opony na zimowe?

Większość ludzi musi po prostu obserwować warunki za oknem. Kiedy temperatury zaczną spadać, wówczas warto pomyśleć o wizycie u wulkanizatora. Niestety wraz ze zmianą pogody większość ludzi wymienia ogumienie i wtedy tworzą się niejednokrotnie gigantyczne kolejki. Warto więc zastanowić się szybciej nad zmianą. Kiedy więc należy to robić, aby opona zimowa nie niszczyła się na jeszcze ciepłych i suchych drogach? Wielu znawców uważa, że zmiana powinna nastąpić, kiedy temperatura za oknem spadnie poniżej 6 stopni Celsjusza. Wtedy guma zimowa nie niszczy się, a samochód jest przygotowany na trudne warunki jazdy. Oczywiście co roku klimat się zmienia i zima może przyjść w każdej porze.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim o rozwadze. Wymiana opon może uratować życie pasażerów. Opony całoroczne nie zdają egzaminu na każdym rodzaju nawierzchni. Wymiana opon gwarantuje większe bezpieczeństwo i spokój na drodze. Auto pewnie trzyma się drogi i nie wpada w poślizg.

autor: Bstok.pl

ShareFotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości