Wiadomości Białystok - Miejski Portal Informacyjny Białystok
SOBOTA 21 kwietnia 2018
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira


 Wiadomości Sportowe:2016-07-12 - godz. 22:05

Cezary Kazberuk wojownik Podlasia – wywiad
   

Kolejnym naszym gościem a zarazem wojownikiem jest Cezary Kazberuk – 4 DAN z JAGIELLONIA JUDO CLUB BIAŁYSTOK.

Redakcja: Na początku naszego spotkania powinniśmy chyba zacząć od pańskiego nazewnictwa. Jak woli Pan, aby się do niego zwracać: panie trenerze, a może panie prezesie?

Cezary Kazberuk; Nie przywiązuję uwagi do tytułów. Nomenklatura sportowa to jedno, a biznesowa to drugie. Skoro jednak temat został wywołany i rozmawiamy na forum Wojowników to pozostańmy przy sportowej.

Najpopularniejszym sportem w Polsce jest nadal piłka nożna, jednak Pan uprawia Judo. Co było motywatorem, aby skierować swoje zainteresowania na ten rodzaj sztuki walki?

Zupełny przypadek. Trenowałem karate, ale sekcja się rozpadła, więc poszedłem na trening brata i już tam zostałem. Był to jeden z najlepszych wyborów w moim życiu, który zdeterminował dalsze postawę i sposób na życie.

Jest Pan trenerem w Jagiellonia Judo Club Białystok. Na stronie klubu możemy przeczytać: Chcielibyśmy, aby nasze zajęcia były postrzegane i polecane jako wyjątkowe i sprzyjające rozwojowi Waszych pociech!. Duży nacisk kładziecie na wychowanie młodzieży poprzez sport?

W dobie szalonej konkurencji zajęcia musza być wyjątkowe, każdy oczekuje czegoś specjalnego. Różne są tez motywacje dzieci i rodziców. Coraz częściej obserwujemy przypadki , że rodzice zgodziliby się trenować za pociechy ,żeby im ulżyć .Na szczęście większość ze specyfiką sportów walki wiąże nadzieje na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Wszystkie te sytuacje muszą być należycie rozpatrzone i obsłużone. Zadowolenie dzieci jest naszym priorytetem, ale zachowujemy bezwzględną równowagę w procesie wychowawczym.

Jedną ze sztuk walki jest również najmłodsza polska dyscyplina sportowa Koluchstyl. Poznał Pan ten rodzaj walki?

Obserwuję z uwagą wszystkie dyscypliny związane ze sportami walki. Warunkiem sukcesu jest mistrz pasjonat, a takim z pewnością jest Wiesław. Doskonały judoka stworzył uniwersalny system walki, który można trenować wszędzie. Pozostając sercem przy Judo kibicuję niezmiennie tej organizacji i podziwiam determinację i rozwój Koluchstylu

Wiemy również, że od wielu lat zna Pan twórcę Koluchstyl – Wiesława Kolucha. Jak się poznaliście? Jakim człowiekiem jest Wiesław?

Poznaliśmy się wiele lat temu na turniejach Judo w fazie startowej. To co wyróżnia Wiesława, powiedziałem już wcześniej, ale z pewnością szacunku nabiera się do ludzi obdarzonych charyzmą, niezwykle silnych mentalnie i fizycznie. Po latach kiedy Wiesław podobnie jak ja zakończył karierę zawodniczą spotkaliśmy się ponownie na macie Jagiellonii. Próby oderwania Gościa od maty graniczyły z cudem. To też się pamięta J

Na początku naszego spotkania zasugerowałem, że mógłbym nazywać Pana prezesem. Bo w końcu judo to nie jedyna rzecz, którą zajmuje się Pan w życiu. Jest Pan również szefem firmy ubezpieczeniowej UNIQA. W dużym skrócie w swoim życiu stawia Pan na bezpieczeństwo? W końcu, jak mówią Przezorny zawsze ubezpieczony.

Judo zdeterminowało moje życie i było podstawą podobnego zachowania w życiu osobistym i zawodowym. Wyjątkowa dyscyplina, system wartości, determinacja w dążeniu do doskonałości to klasyczne elementy postawy osoby , która chce osiągnąć sukces. Markę UNIQA zbudowałem na naszym terenie od podstaw. Chociaż hasło jakiego Pan użył osobiście kojarzy mi się z innym graczem rynkowym to faktycznie stawiam na bezpieczeństwo i jakość, a swoim klientom niezmiennie od wielu lat gwarantuję.

Wróćmy jednak do sportu. Judo i Koluchstyl różnią się od siebie, ale chyba nie aż tak bardzo, aby judoka nie mógł uprawiać Koluchstyl i na odwrót?

Krótka lekcja zasad i walczymy J. Wiesław był dobrym gramplerem, więc judoka musiałby zejść do parteru i na odwrót.

W kadrze trenerskiej Jagiellonia Judo Club oprócz Pana są również Marcin Orłowski oraz Jarosław Kazberuk i Mateusz Kazberuk. Rodzinna pasja do sportu?

Jak wspomniałem poszedłem na trening brata Jarka, więc on już tam był i mogliśmy się razem napędzać. Przez sekcje Judo Jagiellonii przeszła prawie cała rodzina dalsza i bliższa. Trenerzy Marcin Orłowski i Mateusz Kazberuk to doskonała , wykształcona kadra z nowymi pomysłami.

Czy współcześnie trudno jest zachęcić młodego człowieka do uprawiania jakiegokolwiek sportu?

Wielu młodych ludzi zupełnie nie interesuje się sportem, gdyż od najmłodszych lat dominującą pozycję stanowią gadżety elektroniczne. Ważna rolę mają do spełnienia rodzice i trenerzy. Nie każdy musi być mistrzem Judo czy innej dyscypliny, ale ważne żeby robić cokolwiek związanego z ruchem.

Gdzie widziałby Pan siebie za 10 lat? Czy judo w dalszym ciągu może pozostać sportem numer jeden w Pańskim życiu?

Biegam, chodzę ,pływam, jeżdżę na rowerze, nartach zjazdowych, biegam na nartach biegowych itp. itd. Wszystko to mógłbym odstawić, ale nie Judo. W tokijskim Kodokanie widziałem trening starszych panów, którzy bardzo spokojnie toczyli walki w parterze. Finezja i doskonałość ruchów powodowały, że młodszym całkiem nie było łatwo. Sile fizycznej można przeciwstawić siłę techniczno-mentalną. Jest to jedna z fundamentalnych zasad Judo.

żródło: wojownicy-sport.plżródło:
Fotoreportaże
 • Lowlanders vs Sharks
  Lowlanders vs Sharks
   Juwenalia 2016 dzień 3
  Juwenalia 2016 dzień 3
   Juwenalia 2016 dzień 2
  Juwenalia 2016 dzień 2
 • Juwenalia 2016 dzień 1
  Juwenalia 2016 dzień 1
   Mistrzostwa Polski w Fitness
  Mistrzostwa Polski w Fitness
   Lowlanders vs Eagles
  Lowlanders vs Eagles
 • Klezmafour
  Klezmafour
   Koncert Gorana Bregovica
  Koncert Gorana Bregovica
   Dzien Pary Młodej
  Dzien Pary Młodej
Przegląd wiadomości