2017-11-06  17:34:10,  Jubileusz 60 lecia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku

Jubileusz 60 lecia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
autor: Bstok.plJak na tak zacny jubileusz przystało – ten rok był dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku wyjątkowy. Festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, a wszystko w nowoczesnej, atrakcyjnej formule. WOAK już od 60 lat skutecznie działa w kulturze. W tym czasie dziesiątki tysięcy dorosłych, młodzieży i dzieci miały okazję poznać placówkę, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, czy imprezach kulturalnych. Z oferty instytucji korzystali nie tylko białostoczanie i mieszkańcy województwa, ale także goście z zagranicy.
Z okazji 60 urodzin WOAK przygotował dla swoich przyjaciół i sympatyków niespodziankę – niecodzienny spektakl będący połączeniem muzyki, tańca, śpiewu i teatru. 5 listopada na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej na jednej scenie, obok siebie wystąpili – działające przy WOAKu: Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, Kabaret Seniorów Szpilka oraz Chór im. Stanisława Moniuszki, do tego grupy tańca nowoczesnego, kuglarze i instrumentaliści. A wszystko to w wyjątkowej aranżacji, jakiej jeszcze nie było. Zaproszenie przyjęła nawet słynna białostocka „Dziewczynka z konewką”!

To wielka radość widzieć tak wielu przyjaciół. – mówił Cezary Jan Mielko, Dyrektor WOAK w Białymstoku - Od sześćdziesięciu lat Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku chroni kulturowe dziedzictwo, kształci kadry kultury i animuje działalność kulturalną w regionie. To wielkie wyzwanie, a jednocześnie ogromna satysfakcja. Każdego roku podejmujemy mnóstwo działań – od wielkich festiwali, poprzez koncerty, warsztaty, kursy, wystawy, przeglądy, po konkursy. Uważnie wsłuchujemy się w głosy naszych odbiorców i dostosowujemy naszą ofertę do ich oczekiwań – dodał.

Zgromadzeni w niedzielne popołudnie w Operze goście odbyli krótką wyprawę w kulturalny świat WOAK-u, ukazujący potencjał instytucji. Bo Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to przede wszystkim kreatywni ludzie, ich pomysły, projekty i ich praca. Jubileusz był doskonałą okazją, aby docenić zasłużonych pracowników instytucji. Kilkanaście osób zostało uhonorowanych Złotymi i Srebrnymi Medalami za Długoletnią służbę oraz Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku otrzymał Odznakę Honorowa Województwa Podlaskiego.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma trzy główne zadania: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych przedsięwzięciach.